Przypominamy, że 13 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 listopada 2017 roku o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych.

Na podstawie ustawy Szef KAS (Krajowej Administracji Skarbowej) może zlecić każdemu bankowi i SKOKowi natychmiastowe zablokowanie rachunku przedsiębiorcy na okres 72 godzin (bez sobót i dni wolnych od pracy). Możliwe jest przedłużenie blokady na okres do 3 miesięcy. Blokada (całego rachunku lub do określonej kwoty) uniemożliwi wykonanie jakichkolwiek operacji obciążających, takich jak przelewy, transakcje kartowe, spłaty kredytów czy wypłata gotówki.

Zgodnie z nową regulacją, bank lub SKOK w żadnym wypadku nie może informować przedsiębiorcy o samym fakcie blokady, jej przyczynach, okresie, etc. Informacje o blokadzie przekazuje wyłącznie Szef KAS.

Ustawa ponadto zobowiązała banki i SKOKi, by stale przekazywały Systemowi Teleinformatycznemu Izby Rozliczeniowej (STIR) informacje o przedsiębiorcach, ich rachunkach i transakcjach. W oparciu o informacje, STIR wyznacza wskaźnik ryzyka dla każdego przedsiębiorcy. Wskaźnik ten wraz z innymi danymi służy KAS do analiz wykorzystywania banków i SKOKów do wyłudzeń skarbowych. Wyniki tych analiz są podstawą wskazanych blokad.

Zarząd RBS  Bychawa

Kalkulator kursów walut (kurs średni NBP)